ჯეო-აგროს დაარსება შალვა ჯახუტაშვილის მიერ მეღორეობის კომპლექსის შექმნასა და განვითარებას უკავშირდება. სწორედ ამ კომპანიამ დააფუძნა 2009 წელს „კალანდა“, რომელიც თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ კოდაში მეღორეობის კომპლექსის მშენებლობას, ფუნქციონირებასა და განვითარებას უზრუნველყოფდა.
ჯეო-აგრო სახელმწიფოსგან შეძენილ მიწის ნაკვეთებსა და სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ტექნიკას ფლობდა. კომპანიის მიზანი იყო, ამ მიწებზე საკუთარი ტექნიკით მეღორეობის ფერმისთვის საკვები ეწარმოებინა და კომპლექსისთვის მიეწოდებინა. პარალელურად, კომპანიის მენეჯმენტი ფერმერულ მეურნეობებთან თანამშრომლობასა და მათ მომსახურებასაც ითვალისწინებდა.
იმ პერიოდში ჯეო-აგრო საკუთრებაში კახეთში 3500 ჰექტრამდე მიწის ნაკვეთს, დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის ზილიჩას ზონასა და სიღნაღის მუნიციპალიტეტში 450 ჰექტრამდე სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწებს ფლობდა. კომპანიას ამ ნაკვეთებზე მარცვლეული კულტურები — ხორბალი, ქერი და მზესუმზირა მოჰყავდა, რომელთა აგროტექნიკური, პირველადი დამუშავება და დასაწყობება მის მიერვე კუთვნილ სასოფლო-სამეურნეო ტიპის ბაზაზე მიმდინარეობდა. ბაზა სიღნაღის მუნიციპალიტეტის დაბა წნორში მდებარეობდა. ადგილზე განლაგებული იყო სრული კომპლექტაციის მექანიზაცია და სასაწყობო მეურნეობები.
ჯეო-აგრო მსოფლიოში წამყვანი ბრენდების ტექნიკას ფლობდა: მათ შორის, მოსავლის ამღებ 5 კომბაინს, 3 ტრაქტორსა (2 Claas - 350 HP, 1 Hew Holland - 400 HP) და 2 Belarus-ის (150 HP) ტიპის ტრაქტორს. ასევე, ბაზა აღჭურვილი იყო Kuhn-ის ზემძიმე და Amazon-ის მძიმე დისკური ფარცხებით, Amazon–ის პნევმატიკური სათესებითა და სხვა მექანიზაციური იმპლემენტებით.
მეღორეობის ფერმაში ვირუსული დაავადებით გამოწვეულმა დეპოპულაციამ ზარალი ჯეო-აგროსაც მიაყენა. კომპანიის მიმართ წარმოშობილი ვალდებულებების გამო, სამომავლო გეგმებში საქმიანობის გაგრძელება აღარ მოიაზრებოდა და, შესაბამისად, ეტაპობრივად არსებული მიწის ნაკვეთებისა და ტექნიკის რეალიზება მოხდა.

Основание компании Geo-Agro связано с инициативой Шалвы Джахуташвили по созданию и развитию свиноводческого комплекса. Именно эта компания в 2009 году учредила Kalanda, которая занималась строительством, эксплуатацией и развитием свиноводческого комплекса в селе Кода, муниципалитет Тетрицкаро.
Geo-Agro владела сельскохозяйственной техникой и земельными участками, приобретёнными у государства. Цель компании заключалась в том, чтобы производить корм для свиноводческого комплекса на собственных землях с использованием собственной техники и обеспечивать им ферму. Параллельно менеджмент компании также рассматривал возможность сотрудничества с фермерскими хозяйствами и предоставления им услуг.
В тот период Geo-Agro владела до 3 500 гектаров земли в регионе Кахети — в зоне Зилича муниципалитета Дедоплисцкаро и до 450 гектаров сельскохозяйственных угодий в муниципалитете Сигнахи. На этих участках компания выращивала зерновые культуры — пшеницу, ячмень и подсолнечник, а агротехническая обработка, первичная переработка и хранение урожая осуществлялись на собственной сельскохозяйственной базе, расположенной в поселке Цнори, муниципалитет Сигнахи. База была оснащена полным комплектом сельхозтехники и складскими мощностями.
Geo-Agro располагала техникой ведущих мировых брендов, включая: 5 комбайнов, 3 трактора (2 Claas - 350 HP, 1 Hew Holland - 400 HP), 2 трактора Belarus (150 HP), а также тяжелыми дисковыми боронами Kuhn, тяжелыми дисковыми боронами Amazon, пневматическими сеялками Amazon и другим механизированным оборудованием.
Вирусное заболевание, вызвавшее депопуляцию в животноводческой ферме, также нанесло ущерб компании Geo-Agro. Из-за возникших обязательств перед компанией, продолжение деятельности в будущем уже не предусматривалось, и, соответственно, было решено постепенно продать существующие земельные участки и технику.