ჯეო-აგროს დაარსება შალვა ჯახუტაშვილის მიერ მეღორეობის კომპლექსის შექმნასა და განვითარებას უკავშირდება. სწორედ ამ კომპანიამ დააფუძნა 2009 წელს „კალანდა“, რომელიც თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ კოდაში მეღორეობის კომპლექსის მშენებლობას, ფუნქციონირებასა და განვითარებას უზრუნველყოფდა.
ჯეო-აგრო სახელმწიფოსგან შეძენილ მიწის ნაკვეთებსა და სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ტექნიკას ფლობდა. კომპანიის მიზანი იყო, ამ მიწებზე საკუთარი ტექნიკით მეღორეობის ფერმისთვის საკვები ეწარმოებინა და კომპლექსისთვის მიეწოდებინა. პარალელურად, კომპანიის მენეჯმენტი ფერმერულ მეურნეობებთან თანამშრომლობასა და მათ მომსახურებასაც ითვალისწინებდა.
იმ პერიოდში ჯეო-აგრო საკუთრებაში კახეთში 3500 ჰექტრამდე მიწის ნაკვეთს, დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის ზილიჩას ზონასა და სიღნაღის მუნიციპალიტეტში 450 ჰექტრამდე სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწებს ფლობდა. კომპანიას ამ ნაკვეთებზე მარცვლეული კულტურები — ხორბალი, ქერი და მზესუმზირა მოჰყავდა, რომელთა აგროტექნიკური, პირველადი დამუშავება და დასაწყობება მის მიერვე კუთვნილ სასოფლო-სამეურნეო ტიპის ბაზაზე მიმდინარეობდა. ბაზა სიღნაღის მუნიციპალიტეტის დაბა წნორში მდებარეობდა. ადგილზე განლაგებული იყო სრული კომპლექტაციის მექანიზაცია და სასაწყობო მეურნეობები.
ჯეო-აგრო მსოფლიოში წამყვანი ბრენდების ტექნიკას ფლობდა: მათ შორის, მოსავლის ამღებ 5 კომბაინს, 3 ტრაქტორსა (2 Claas - 350 HP, 1 Hew Holland - 400 HP) და 2 Belarus-ის (150 HP) ტიპის ტრაქტორს. ასევე, ბაზა აღჭურვილი იყო Kuhn-ის ზემძიმე და Amazon-ის მძიმე დისკური ფარცხებით, Amazon–ის პნევმატიკური სათესებითა და სხვა მექანიზაციური იმპლემენტებით.
მეღორეობის ფერმაში ვირუსული დაავადებით გამოწვეულმა დეპოპულაციამ ზარალი ჯეო-აგროსაც მიაყენა. კომპანიის მიმართ წარმოშობილი ვალდებულებების გამო, სამომავლო გეგმებში საქმიანობის გაგრძელება აღარ მოიაზრებოდა და, შესაბამისად, ეტაპობრივად არსებული მიწის ნაკვეთებისა და ტექნიკის რეალიზება მოხდა.

Geo-Agro was established by Shalva Jakhutashvili with the goal of creating and developing a modern pig farming complex. In 2009, the company founded "Kalanda", which led the construction, operation, and growth of a pig farming facility in the village of Koda, located in the Tetritskaro municipality.
Geo-Agro owned agricultural land and farming equipment acquired from the state. The company’s vision was to use its own machinery to cultivate crops on these lands and produce feed for the livestock, ensuring a fully integrated supply chain for the farm. In parallel, the company’s management also aimed to collaborate with local farmers, offering them services and support to mutual growth.
At the time, Geo-Agro owned up to 3,500 hectares of agricultural land in Kakheti, including areas in the Zilicha zone of Dedoplistskaro Municipality and approximately 450 hectares in Sighnaghi Municipality. that period, Geo-Agro cultivated cereal crops—wheat, barley, and sunflower—on its land holdings. The agronomic practices, primary processing, and storage of these crops were conducted at the company's agricultural base located in Tsnori, Sighnaghi Municipality. The base was equipped with a full set of mechanization and warehousing facilities, ensuring efficient handling and storage of the harvested grains.
Geo-Agro boasted a fleet of world-renowned agricultural machinery brands: including 5 combine harvesters, 3 tractors (2 Claas - 350 HP, 1 Hew Holland - 400 HP) and 2 Belarus (150 HP) tractors. The base was also equipped with Kuhn super-heavy and Amazon heavy disc harrows, Amazon pneumatic seed drills and other mechanization implements.
A viral outbreak on our poultry farm led to significant depopulation, resulting in financial losses for Geo-Agro. Due to the company’s emerging liabilities, continuing operations was no longer viable within our future plans. As a result, we have gradually begun the process of selling existing land plots and equipment.