კურორტი შოვი 2006 წლიდან ეკუთვნოდა ყაზახურ ჯგუფს, რომელმაც 2016 წელს სიმეტრიას კურორტის განვითარებაში დახმარება სთხოვა. მასშტაბური პროექტის განხორციელება კომპანიისთვის საინტერესო გამოწვევა აღმოჩნდა.
შოვის მთის კურორტი წარმოადგენდა რეგიონული მნიშვნელობის პროექტს, რომელიც განხორციელების შემდეგ მსოფლიო დონისა და სტანდარტების ტურისტული მიმართულების ჩამოყალიბებას, რეგიონში ტურიზმის განვითარებასა და ქვეყნის ეკონომიკური მაჩვენებლების მნიშვნელოვან ზრდას განაპირობებდა.
პროექტის მიხედვით, შოვში გლობალური მასშტაბის 4-სეზონიანი კურორტის გახსნა იგეგმებოდა. მისი განაშენიანება განვითარების ერთიან კონცეფციასა და არქიტექტურულ გეგმას ეფუძნებოდა. კურორტის ერთ-ერთ ინვესტორად კაპიტოლ რიალ ისთეითიც მოიაზრებოდა.
2023 წლის 3 აგვისტოს შოვში ჩამოწოლილი მეწყრისა და მომხდარი ტრაგედიის შემდეგ პროექტთან დაკავშირებული ყველა სამუშაო შეჩერდა.
შოვის მთის კურორტის განვითარება სიმეტრიამ 2017 წელს დაიწყო. მას შემდეგ პროექტის მოსამზადებლად დაახლოებით 1.5 მილიონი ლარი დაიხარჯა და ყველა ის სამუშაო შესრულდა, რაც მისი მასშტაბური განხორციელებისთვის იყო საჭირო:
• BDO-სთან თანამშრომლობით, ჩატარდა შოვის კურორტის ძირითადი მფლობელების საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონებების იურიდიული აუდიტი;
• სამეცნიერო-კვლევით კომპანია „გამასთან“ თანამშრომლობით, განხორციელდა კურორტის ეკოლოგიური კვლევა;
• ავსტრიულ კონსორციუმ Freiland- თან თანამშრომლობით, შემუშავდა შოვის კურორტის განვითარების კონცეფცია და გენერალური გეგმა;
• დიდი ოთხეულის წევრ საკონსულტაციო კომპანია EY-სთან თანამშრომლობით, შეიქმნა კურორტის კონცეფციასა და გენერალურ გეგმაზე დაფუძნებული დეტალური ბიზნესგეგმა;
• EY-სთან თანამშრომლობით, შოვის კურორტის ძირითად მესაკუთრეებთან ერთიანი განვითარების გეგმაზე შეთანხმება შედგა და ამ შეთანხმების შესაბამისად, მომზადდა გეგმა კურორტის განვითარებისა და მართვის პროცესში მხარეების კონტრიბუციის შესახებ;
• გერმანიის წამყვანმა ლაბორატორიებმა დეტალურად შეისწავლეს კურორტის ტერიტორიაზე არსებული მინერალური წყლები. მიღებული შედეგების მიხედვით კი მომზადდა მათი ბალნეოთერაპიული და სპა მიზნებისთვის გამოყენების კონცეფცია - Dr. Kurt von Storch, STORCH Water Consulting International, Wiesbaden (გერმანია); Dr. Janka Zalesakova, Balneotherma s.r.o., Bratislava (სლოვაკეთი);
• Adactive Consulting-თან თანამშრომლობით, ჩატარდა რაჭის რეგიონის განვითარებაში შოვის კურორტის განვითარების როლის შეფასების კვლევა;
• კურორტის განვითარების არქიტექტურული კონცეფციისა და პროექტის მოსამზადებლად, ჩატარდა საერთაშორისო მოკვლევა და ფასთა გამოკითხვა. შეირჩა ავსტრიულ-ამერიკული კონსორციუმი;
• მუნიციპალურ სახელმწიფო ორგანიზაციებსა და ოფიციალურ პირებთან, ადგილობრივ მესაკუთრეებსა და ინტერესთა ჯგუფებთან წარიმართა აქტიური თანამშრომლობა და ინტენსიური კომუნიკაცია შოვის კურორტის განვითარებისთვის საჭირო გადაწყვეტილებების მისაღებად (სახელმწიფოს მიერ შემუშავებული გენერალური გეგმის მომზადების პროცესში მონაწილეობა, კურორტისთვის საჭირო უსაფრთხოების სისტემებისა და კომუნალური ინფრასტრუქტურის შექმნის საკითხებზე მუშაობა და სხვა).
სიმეტრიამ, უცხოელ კონსულტანტებთან ერთად, გენერალური გეგმის შექმნის პარალელურად, შოვის ქონებრივი და იურიდიული საკითხები ეფექტიანად მართა. 2019-2022 წლებში გენერალური გეგმა სახელმწიფოსთან შეთანხმდა. ამ შეთანხმებით, კაპიტოლ რიალ ისთეითი შესაბამის ინვესტიციებს განახორციელებდა, სახელმწიფო კი ცენტრალურ ინფრასტრუქტურულ სამუშაოებს შეასრულებდა. ამავდროულად, კურორტის მეზობელად არსებული მიწის მფლობელებთან კურორტის განვითარების შემდგომ ერთიან მართვაზე მოლაპარაკებები მიმდინარეობდა.
2023 წლის აგვისტოში, მეწყრის ჩამოწოლის შემდეგ, გარემოს ეროვნული სააგენტოს მიერ გამოქვეყნებული დასკვნის მიხედვით, შოვის ტერიტორიის განვითარება შეუძლებელია. ამჟამად სახელმწიფოსთან მიმდინარეობს მოლაპარაკებები ადგილმონაცვლეობის შესახებ, რაც კაპიტოლ რიალ ისთეითს საშუალებას მისცემს, რესურსი სხვა კურორტის განვითარებისთვის გამოიყენოს.

Горный курорт Шови с 2006 года принадлежал казахстанской группе, которая в 2016 году обратилась к Simetria за поддержкой в его развитии. Реализация масштабного проекта стала для компании интересным и амбициозным вызовом.
Горный курорт Шови рассматривался как проект регионального значения, который после реализации должен был способствовать созданию туристического направления мирового уровня и стандартов, развитию туризма в регионе и значительному росту экономических показателей страны.
Согласно проекту, в Шови планировалось открытие круглогодичного курорта глобального масштаба. Застройка основывалась на единой концепции развития и архитектурном плане. Одна из инвестиционных сторон проекта — компания Capitol Real Estate.
После трагедии и схода оползня в Шови 3 августа 2023 года, все работы, связанные с проектом, были приостановлены.
Компания Simetria  начала разработку горного курорта Шови  в 2017 году. С тех пор на подготовку проекта было потрачено около 1,5 млн лари, и были выполнены все работы, необходимые для его масштабной реализации:
• В сотрудничестве с BDO был проведён юридический аудит недвижимости, принадлежащей основным владельцам курорта Шови;
• Совместно с научно-исследовательской компанией Gama было проведено экологическое исследование территории курорта;
• В сотрудничестве с австрийским консорциумом Freiland была разработана концепция развития курорта Шови и генеральный план застройки;
• Совместно с консалтинговой компанией EY (входит в «большую четвёрку») был подготовлен подробный бизнес-план, основанный на концепции и генеральном плане курорта;
• В сотрудничестве с EY было достигнуто соглашение с основными владельцами курорта Шови о едином плане развития. В соответствии с этим соглашением был подготовлен план участия сторон в процессе развития и управления курортом;
• Ведущие немецкие лаборатории провели детальное исследование минеральных вод, находящихся на территории курорта. На основе полученных результатов была разработана концепция их использования в бальнеотерапевтических и спа-целях- Dr. Kurt von Storch, STORCH Water Consulting International, Wiesbaden (Германия); Dr. Janka Zalesakova, Balneotherma s.r.o., Bratislava (Словакия);
• В сотрудничестве с Adactive Consulting было проведено исследование по оценке роли развития курорта Шови в общем развитии региона Рача;
• Для подготовки архитектурной концепции и проектной документации развития курорта было проведено международное исследование и тендер по ценам. В результате был выбран австрийско-американский консорциум
• С муниципальными государственными структурами, официальными лицами, местными собственниками и заинтересованными сторонами велось активное сотрудничество и интенсивная коммуникация для принятия решений, необходимых для развития курорта Шови. Это включало участие в процессе подготовки генерального плана, разработанного государством, а также работу по вопросам создания систем безопасности и коммунальной инфраструктуры, необходимых для функционирования курорта.
Simetria, совместно с иностранными консультантами, эффективно управляла имущественными и юридическими вопросами Шови, параллельно работая над созданием генерального плана. В 2019-2022 годах генеральный план был согласован с государством. Согласно этому соглашению, Capitol Real Estate осуществляла соответствующие инвестиции, а государство занималось выполнением центральных инфраструктурных работ. Одновременно проводились переговоры с собственниками земельных участков рядом с курортом о дальнейшем едином управлении курортом.
В августе 2023 года, после обрушения оползня, по результатам заключения, опубликованного Национальным агентством окружающей среды, развитие территории Шови стало невозможным. В настоящее время с государством ведутся переговоры по вопросу обмена земельными участками, что позволит Capitol Real Estateперераспределить ресурсы для развития другого курорта.