კალანდას ისტორია დაიწყო 2009 წელს, როცა ყაზახეთში მცხოვრებმა ქართველმა ბიზნესმენმა, შალვა ჯახუტაშვილმა, პარტნიორებთან ერთად, მეღორეობის კომპლექსის მშენებლობასა და განვითარებაში ინვესტირება გადაწყვიტა.
საწყის ეტაპზე განხორციელდა ბაზრის კვლევა, რომელსაც ტექნოლოგიებისა და გენეტიკის უცხოელი მომწოდებლების მოძიება მოჰყვა. მალევე თბილისთან ახლოს, საინვესტიციო ვალდებულებით სახელმწიფოსგან მიწის ნაკვეთის შესაძენად, შესაბამის სტრუქტურებთან მოლაპარაკებები დაიწყო. მათი წარმატებით დასრულების შემდეგ საპარტნიორო ფონდსა და საქართველოს ბანკთან შეთანხმებითა და თანაინვესტირებით, თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ კოდაში, სახელმწიფოს მხარდაჭერით, 588 ჰექტრის ფართობის მიწის საინვესტიციო ვალდებულებით აღება განხორციელდა.
პარალელურად, ტექნოლოგიისა და გენეტიკის მომწოდებლებს შორის ჩატარებული კვლევების შედეგად, არჩევანი შეჩერდა გერმანულ კომპანია Big Dutchman-ზე, რომელიც მეცხოველეობის ფერმის აღჭურვის, ტექნოლოგიების დანერგვისა და მენეჯმენტის კრიტერიუმებით, მსოფლიოს წამყვან ხუთეულში შედიოდა.
მეღორეობის კომპლექსის მშენებლობის დაგეგმვასთან ერთად, შეიქმნა კომპანია ჯეო-აგროც, რომელიც სახელმწიფოსგან შეძენილ მიწის ნაკვეთებსა და სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ტექნიკას ფლობდა. ჯეო-აგროს ამ მიწებზე საკუთარი ტექნიკით მეღორეობის ფერმისთვის საკვები უნდა ეწარმოებინა და კომპლექსისთვის მიეწოდებინა.
ფერმის სამშენებლო სამუშაოები 2012 წლის მაისში დაიწყო. მომზადდა და დამტკიცდა დეტალური პროექტი. ასევე, გაფორმდა შეთანხმება გერმანულ კომპანია Big Dutchman-თან და საფუძველი ჩაეყარა ინიციატივას, რომელიც შესაბამისი აღჭურვილობისა და სამშენებლო მასალების მოწოდებას გულისხმობდა.
იმ პერიოდში საქართველოში მეღორეობის ამგვარი საწარმო არ არსებობდა, ამიტომ გადაწყდა, რომ Big Dutchman-ს, ტექნოლოგიის მოწოდებასთან ერთად, მის მართვაშიც მიეღო მონაწილეობა. წარმოება გერმანული კომპანიის წარმომადგენლების მხრიდან სრულად კონტროლდებოდა. პარალელურად, მთლიანი ციკლის განმავლობაში ადგილობრივად ჩართული იყო მუდმივი მენეჯერი და ზედამხედველი, რომელიც პერიოდულად კომპლექსს ადგილზე სტუმრობდა. პროექტის განხორციელების მომდევნო ეტაპზე, 2012 წლის 25 დეკემბერს, ფერმამ დიდი ბრიტანეთიდაn, 800 სული სანაშენე კოლტი — ლანდრასი და იორკშირი, ასევე, საწარმოო კოლტი — ჰიბრიდი F1 და სინთეტური ტერმინალური კერატი შემოიყვანა. იმ დროისთვის უკვე დასრულებული იყო საკარანტინე ზონის ფუნქციის მქონე სივრცე, სადაც ბიოუსაფრთხოებისა და თანამშრომლების ჰიგიენური წესების დაცვა ზედმიწევნით კონტროლდებოდა. იმპორტირებული საქონელი სწორედ იქ განთავსდა.
ფერმა იყენებდა საკუთარ საწარმოში დამზადებულ საკვებს, რომლის ძირითად ინგრედიენტებს ქერი, ხორბალი, სიმინდი, სოიის შტოში, მზესუმზირის შტოში, მზესუმზირის ზეთი და პრემიქსი წარმოადგენდა. მათი დიდი ნაწილი ჯეო-აგროს მიერ, მის საკუთრებაში არსებულ მიწის ნაკვეთებზე იწარმოებოდა. საგულისხმოა, რომ საკვებწარმოების ქარხნის სიმძლავრე — 5 ტ/სთ-ს, ნედლეულის ბაზა — 360 ტონას, მზა საკვების ბაზა კი 80 ტონას წარმოადგენდა.
ხორცის სარეალიზაციოდ მომზადების თითოეულ ეტაპზე ყველა სტანდარტი ზედმიწევნით იყო დაცული: გერმანელ სპეციალისტებთან კონსულტაციების შედეგად, მეღორეობის ტერიტორიაზე სასაკლაო არ მოეწყო. კალანდამ ახლოს მდებარე სასაკლაო დაიქირავა, რომელიც მეღორეობას ექსკლუზიურად ემსახურებოდა. სატვირთო ავტომობილი, რომელსაც ცხოველები გადაჰყავდა, ფერმაში დაბრუნებამდე სპეციალურად ირეცხებოდა და დეზინფექციას გადიოდა, თავად რეალიზაცია ნახევარ კარკასის (ტან-ხორცი) ფორმით ხდებოდა, პროდუქტი კი, საშუალოდ 400 ცხოველი კვირაში, “შეგრილებული ხორცის“ (chilled pork) სახით იყიდებოდა. კალანდამ ღორის ხორცის რეალიზაცია 2013 წლის ნოემბრის შუა რიცხვებიდან დაიწყო. ხორცის მსხვილ სუპერმარკეტებში მიწოდებას ფერმის დისტრიბუცია უზრუნველყოფდა, წვრილი მარკეტების დისტრიბუტორებს კი პროდუქცია თბილისში, იჯარით აღებული სამაცივრე სივრციდან თავად გაჰქონდათ.
ღორის ხორცის რეალიზაციის დაწყებიდან 2 თვეში, 2014 წლის იანვრის დასაწყისში, ფერმაში გაურკვეველი დაავადების კლინიკური ნიშნები გამოვლინდა. ახლომდებარე მოსახლეობაში ღორის დაცემა არ დაფიქსირებულა. დადგინდა, რომ დაავადება კლასიკური ღორის ცხელება იყო.
ფაქტის დაფიქსირებიდან 2 კვირაში ფერმის სრული დეპოპულიზაცია განხორციელდა. საგადასახადო ორგანოებისა და სურსათის ეროვნული სააგენტოს ზედამხედველობით, 11 200 სულზე მეტი ცხოველის ლიკვიდირება სპეციალური პროცედურების დაცვით მოხდა. იმ პერიოდში საქართველოში შესაბამისი სადაზღვევო პრაქტიკა არ არსებობდა, ამიტომ მიღებული ზარალის ანაზღაურება სრულად პარტნიორებს დაეკისრა.
მნიშვნელოვანი ზარალის მიუხედავად, 2014-2018 წლებში ფერმის რეაბილიტაცია და ბიოუსაფრთხოების ნორმების კიდევ უფრო მაღალ დონეზე ასვლა განიხილებოდა. 2018 წლის ზაფხულში მოლაპარაკებები დაიწყო საპარტნიორო ფონდთან და მისმა საინვესტიციო კომიტეტმა მოიწონა კიდეც რეაბილიტაციის პროექტი, რომელიც ამ პროცესში ფონდის მხრიდან 1,9 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობის ფინანსურ მონაწილეობას მოიაზრებდა. ბიუჯეტის დარჩენილი ნაწილისთვის კი კალანდა არანაკლებ 1,9 მილიონ აშშ დოლარს მოიზიდავდა.
აღსანიშნავია, რომ კალანდამ წარმატებით წარმართა და დაასრულა მოლაპარაკებები სადაზღვევო კომპანიასთან ცხოველების სიკვდილიანობის დაზღვევასთან დაკავშირებით. ის მზად იყო, კალანდა — ბიზნესის შეწყვეტის რისკებზე, ცხოველები კი სიკვდილიანობაზე 2 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობით დაეზღვია. პროცესში ჩართული იყო სურსათის ეროვნული სააგენტოც, რომლის დახმარებითაც რეაბილიტაციის ტექნიკური რეგლამენტები და ფერმის რეპოპულაციის გეგმა შემუშავდა.
პარალელურად, ფინანსური ვალდებულებები არსებობდა საქართველოს ბანკთან, ამიტომ მხარეები შეთანხმდნენ, რომ ფერმა დროებით ბანკს გადაუფორმდებოდა და ვალდებულებებზე პროცენტის დარიცხვა შეჩერდებოდა. ამას გარდა, საქართველოს ბანკის მხრიდან გამოითქვა მზადყოფნა, რომ ფერმის რეაბილიტაციისთვის 3.5 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობის სესხი გამოიყოფდა.
ამავდროულად, კალანდას გუნდი მოლაპარაკებებს აწარმოებდა ახალ ინვესტორთან, რომელსაც ბანკის უძრავი ქონების განყოფილებამ ფერმა სწორედ ამ პროცესში მიჰყიდა. მხარეთა შორის კონფიდენციალურობის დაცვის შესახებ ხელშეკრულების საფუძველზე, ინვესტორისთვის ტექნოლოგიური და ფინანსური ინფორმაცია იყო გაზიარებული. ამ ფაქტის შემდეგ რამდენიმე წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა სამართლებრივი დავა, რომელიც კალანდას სარჩელის ნაწილობრივ, კერძოდ კი, მოპასუხის უკანანო მფლობელობაში არსებული აქტივების დაკმაყოფილებით დასრულდა.
საგულისხმოა, რომ პროექტის გაკოტრების შედეგად, ფერმას დაახლოებით 10 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობის ბანკის კრედიტი და პარტნიორების მიერ ინვესტირებული 7 მილიონი აშშ დოლარი დარჩა გასასტუმრებელი. რეაბილიტაციის რისკი, პოტენციური ზარალი და მოგება სრულად შალვა ჯახუტაშვილმა აიღო საკუთარ თავზე. მიუხედავად იმისა, რომ მისი მცდელობა წარუმატებელი აღმოჩნდა, ქართულმა მხარემ ინვესტორებისა და ბანკის წინაშე აღებული პარტნიორული თუ ფინანსური ვალდებულებები პირნათლად შეასრულა და მათი ნდობა სრულად გაამართლა.

Местоположение: муниципалитет Тетрицкаро, село Кода
История Kalanda началась в 2009 году, когда грузинский предприниматель Шалва Джахуташвили, проживающий в Казахстане, вместе с партнерами решил инвестировать в строительство и развитие свиноводческого комплекса. На первом этапе была проведена тщательная рыночная исследовательская работа, после чего был выбран ряд ведущих иностранных поставщиков технологий и генетики. Вскоре были начаты успешные переговоры с государственными структурами о приобретении земельного участка с инвестиционными обязательствами вблизи Тбилиси. В результате этих усилий, при поддержке Партнёрского фонда и Банка Грузии, а также с государственной поддержкой, был приобретён земельный участок площадью 588 гектаров в селе Кода муниципалитета Тетрицкаро, что открыло новые горизонты для дальнейшего развития комплекса.
Параллельно с выбором поставщиков технологий и генетики, на основе проведённых исследований, было принято стратегическое решение о сотрудничестве с немецкой компанией Big Dutchman — мировым лидером в области оснащения животноводческих ферм, внедрения технологий и управления, входящей в пятёрку лучших в своём секторе.
В процессе планирования строительства свиноводческого комплекса была создана компания GeoAgro, которая стала владельцем земельных участков, приобретённых у государства, а также сельскохозяйственной техники. На этих землях GeoAgro использовала свою технику для производства кормов для свиноводческой фермы и их поставки в комплекс
Строительные работы на ферме начались в мае 2012 года. Был подготовлен и утверждён детализированный проект. Также было подписано соглашение с немецкой компанией Big Dutchman, что стало основой для запуска инициативы по поставке необходимого оборудования и строительных материалов.
На тот момент в Грузии не существовало подобных свиноводческих предприятий, поэтому было принято решение, что помимо поставки технологий, компания Big Dutchman также будет участвовать в управлении проектом. Производственный процесс полностью контролировался представителями немецкой компании. В то же время, на протяжении всего цикла, на местном уровне был задействован постоянный менеджер и надзиратель, которые периодически посещали комплекс. На следующем этапе реализации проекта, 25 декабря 2012 года, ферма импортировала 800 голов молодняка — свиней Ландрас и Йоркшир, а также производственный гибрид F1 и синтетический терминальный хряк из Великобритании. К этому времени была завершена работа по созданию карантинной зоны, в которой тщательно контролировались правила биобезопасности и гигиены сотрудников. Вся импортированная продукция была размещена именно в этой зоне.
Ферма использовала собственные корма, произведённые на её предприятии, основными ингредиентами которых были ячмень, пшеница, кукуруза, соевые и подсолнечные жмыхи, подсолнечное масло и премиксы. Большая часть этих ингредиентов производилась на землях, принадлежащих компании GeoAgro. Стоит отметить, что мощность кормопроизводственного завода составляла 5 тонн в час, а база сырья — 360 тонн, готовых кормов — 80 тонн.
На каждом этапе подготовки мяса к продаже все стандарты были строго соблюдены. После консультаций с немецкими специалистами было решено, что на территории свиноводческого комплекса не будет построено убойное помещение. Вместо этого Kalanda арендовала ближайший убойный пункт, который обслуживал исключительно её ферму. Грузовик, перевозивший животных, перед возвращением на ферму проходил специальную очистку и дезинфекцию. Реализация мяса осуществлялась в виде полукаркасов (тело-мясо), при этом продукция, в среднем 400 животных в неделю, продавалась как "охлаждённое мясо" (chilled pork). Сентябрь 2013 года стал началом продаж свинины для Kalanda. Дистрибуцию мяса для крупных супермаркетов осуществляла сама ферма, а для мелких рынков продукция доставлялась из арендованных холодильных помещений в Тбилиси через дистрибуторов.
Через два месяца после начала реализации свинины, в начале января 2014 года, на ферме были выявлены клинические признаки неизвестного заболевания. В окружающем населении случаев падежа (гибели) свиней не зафиксировано. В результате проведённых исследований было установлено, что речь идет о классической чуме свиней.
В течение двух недель с момента подтверждения заболевания было проведено полное депопуляция фермы. Под контролем налоговых органов и Национального агентства продовольствия, было ликвидировано более 11 200 животных с соблюдением всех специальных процедур. В то время в Грузии не существовало соответствующей страховой практики, поэтому все убытки были полностью возмещены партнерам.
Несмотря на значительные убытки, в период с 2014 по 2018 годы была рассмотрена возможность реабилитации фермы и повышения стандартов биобезопасности до ещё более высокого уровня. Летом 2018 года начались переговоры с Партнёрским фондом, и его инвестиционный комитет одобрил проект реабилитации, который предусматривал финансовое участие фонда в размере 1,9 миллиона долларов США. Для покрытия оставшейся части бюджета Kalanda также привлекла не менее 1,9 миллиона долларов США.
Стоит отметить, что Kalanda успешно провела и завершила переговоры со страховой компанией по поводу страхования от падежа (гибели) животных. Был достигнут важный результат: готовность застраховать бизнес от рисков приостановки деятельности, а животных — от смертности на сумму в 2 миллиона долларов США. В процесс активно была вовлечена и Национальная служба продовольствия, которая оказала поддержку в разработке технических регламентов реабилитации и плана репопуляции фермы.
Параллельно с этим у проекта сохранялись финансовые обязательства перед Банком Грузии. В результате переговоров стороны договорились о временной передаче фермы банку, с приостановкой начисления процентов по обязательствам. Более того, Банк Грузии выразил готовность выделить кредит в размере 3,5 миллиона долларов США для поддержки процесса реабилитации комплекса.
В то же время команда Kalanda вела переговоры с новым инвестором, которому в рамках этого процесса департамент недвижимости Банка передал ферму. На основании соглашения о неразглашении сторонам был предоставлен доступ к технологической и финансовой информации. Впоследствии на протяжении нескольких лет велось юридическое разбирательство, завершившееся частичным удовлетворением иска Kalanda — в частности, возвращением активов, находившихся в незаконном владении ответчика.
Примечательно, что в результате банкротства проекта на ферме остался непогашенный банковский кредит в размере около 10 миллионов долларов США, а также инвестиции партнёров на сумму 7 миллионов долларов. Всё бремя рисков, возможных убытков и потенциальной прибыли по проекту реабилитации полностью взял на себя Шалва Джахуташвили. Несмотря на то, что его усилия не увенчались успехом, грузинская сторона в полном объёме выполнила все партнёрские и финансовые обязательства перед инвесторами и банком, тем самым полностью оправдав оказанное ей доверие.