Capitol HPS სასტუმროების საერთაშორისო ქსელის, BWH Hotels-ის ოფიციალური წარმომადგენელი და დეველოპერია საქართველოში. მასში გაერთიანებულია სტუმარმასპინძლობის 3 ცნობილი გლობალური კომპანია: WorldHotels, Best Western Hotels & Resorts და SureStay Hotels.
კაპიტოლ ეიჩ პი ესის შექმნის ისტორია
კაპიტოლ ეიჩ პი ესის შექმნას წინ უძღოდა კაპიტოლ მენეჯმენტის გადაწყვეტილება სტუმარმასპინძლობის სფეროში საქმიანობის დაწყების შესახებ. პირველ ეტაპზე კომპანიამ დეტალურად შეისწავლა, თუ რომელი ბრენდები ოპერირებდნენ საქართველოში და რა ტიპის სასტუმროების მშენებლობა იქნებოდა მიზანშეწონილი. ამავდროულად, Cushman and Wakefield-ის დახმარებით, ჩატარდა კვლევა ქვეყნის მასშტაბით ტურიზმისა და სტუმარმასპინძლობის სფეროებში არსებული მოთხოვნების, პერსპექტივებისა და განვითარების პოტენციალის შესახებ.
ვინაიდან იმ პერიოდში რეგიონებში სასტუმროების სიმცირე იყო, კაპიტოლ მენჯმენტმა შეიმუშავა გეგმა, რომელიც ბათუმისა და თბილისის გარდა, რეგიონებში ტურიზმის განვითარებას ისახავდა მიზნად. გამოწვევას წარმოადგენდა ის ფაქტი, რომ საქართველოში არსებული საერთაშორისო ბრენდები 100-ზე ნაკლები ნომრის მქონე სასტუმროებისთვის საკუთარი ბრენდის მინიჭებაზე უარს აცხადებდნენ. ამას გარდა, ისინი სავალდებულოდ ითხოვდნენ შესაბამისი მაღალი სტანდარტების დაწესებას, რაც საქართველოს ბაზართან პროექტების საინვესტიციო მოცულობას შეუთავსებელს ხდიდა.
არსებული გამოწვევის პასუხად, კაპიტოლ მენეჯმენტმა მსოფლიოში ცნობილ ქსელთან, BWH℠ Hotels-თან, მათი ერთ-ერთი ბრენდის წარმომადგენლობის მიღებაზე მოლაპარაკება დაიწყო. საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სწრაფი ტემპიდან გამომდინარე, კომპანიამ Best Western ქვეყნის ტურისტული პოტენციალით დააინტერესა. შეთანხმება შედგა და გაფორმდა თანამშრომლობის პირველი ხელშეკრულება, რომელიც საქართველოში Best Western-ის ქსელის წარმომადგენლობის მინიჭებას გულისხმობდა.
პარტნიორობის შედეგად, მსოფლიოს იმ 100-ზე მეტ ქვეყანასთან ერთად, სადაც BWH℠ Hotels 4700-მდე სასტუმროთია წარმოდგენილი, 70-წლიანი ისტორიის ბრენდი საქართველოშიც გამოჩნდა. თანდათან მისი ცნობადობა გაიზარდა, დაინტერესებამაც იმატა, ამიტომ 2016 წელს კაპიტოლ მენეჯმენტმა ახალი შვილობილი კომპანიის, კაპიტოლ ეიჩ პი ესის შექმნა გადაწყვიტა.
კაპიტოლ ეიჩ პი ესი დღეს
BWH℠ Hotels-ის წარმომადგენლობასთან ერთად, კაპიტოლ ეიჩ პი ესი ტურიზმით დაინტერესებულ ინვესტორებს საკონსულტაციო და საშუამავლო მომსახურებებს სთავაზობს. მათ შორისაა: სასტუმროს მართვა, უძრავი ქონების ყიდვა-გაყიდვა, სხვადასხვა სახის ტურისტული ინფრასტრუქტურის — სასტუმროების, რესტორნების, ბარებისა და ა.შ. პროექტირება, მშენებლობა და აღჭურვა.
ამას გარდა, კაპიტოლ ეიჩ პი ესის ძირითადი ამოცანა საქართველოში BWH Hotel Group-ში შემავალი ბრენდების ქსელების გაფართოებაა. წარმატებული ოპერირების შედეგად, 2024 წლის მარტის მონაცემებით, უკვე არსებობს 8 სასტუმრო: 6 — დასრულებული, 2 კი — მშენებარე. კომპანიამ საქართველოს 4 რეგიონის 6 ლოკაცია აითვისა, რომელთა შორის 4 კურორტია. ნომრების ჯამური რაოდენობა კი 441-ს შეადგენს.
კაპიტოლ ეიჩ პი ესის პროექტები:
• ბესთ უესთერნ თბილისი არტ ჰოტელი – საქართველოში დაკონტრაქტებული პირველი პროექტია, რომელიც თბილისში, საბურთალოზე მდებარეობს. ქსელში ის 2014 წლის მარტში გაერთიანდა;
• ბესთ უესთერნ ქუთაისი — პირველი ბრენდული სასტუმროა როგორც ქუთაისში, ისე მთლიანად იმერეთის რეგიონში. მეორე დაკონტრაქტებული პროექტი საქართველოში ბესთ უესთერნ ქუთაისი ქსელს 2017 წლის მარტში შეუერთდა;
• ბესთ უესთერნ პრემიერ ბათუმი — პირველი სასტუმრო აჭარაში და მესამე დაკონტრაქტებული პროექტი საქართველოში ქსელის წევრი 2018 წლის აგვისტოში გახდა;
• ბესთ უესთერნ თბილისი სითი ცენტრი — პირველი ბრენდული სასტუმრო თბილისში, ვაკეში და მეოთხე დაკონტრაქტებული პროექტი საქართველოში ქსელში 2018 წლის აგვისტოში ჩაერთო;
• ბესთ უესთერნ გუდაური — პირველი ბრენდული სასტუმროა როგორც გუდაურში, ისე მთლიანად მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში. ბესთ უესთერნ გუდაური მეხუთე დაკონტრაქტებული პროექტია საქართველოში. ის ქსელში 2019 წლის დეკემბერში გაერთიანდა;
• ვორდლჰოტელს ლიკანი — სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში პირველი ბრენდული სასტუმრო და საქართველოში მეექვსე დაკონტრაქტებული პროექტია. მისი მშენებლობა ამჟამად მიმდინარეობს. ვორდჰოტელ ლიკანი ქსელში, სავარაუდოდ, 2025 წლის გაზაფხულზე ჩაერთვება;
• ბესთ უესთერნ პლუს ბათუმი — აჭარაში მეორე ბრენდული სასტუმრო, საქართველოში კი მეშვიდე დაკონტრაქტებული პროექტია, რომელიც 2024 წლის აპრილში გაიხსნა;
• ვორდლჰოტელს ქობულეთი — აჭარაში მესამე ბრენდირებული სასტუმრო, საქართველოსთვის კი მერვე დაკონტრაქტებული პროექტია. ვორდჰოტელ ქობულეთი მშენებარეა და მისი ქსელში ჩართვა 2028 წლის გაზაფხულისთვის იგეგმება.

Capitol HPS – официальный представитель сети BWH Hotels и девелопер гостиниц в Грузии. В состав компании входят три известных глобальных бренда в сфере гостеприимства: WorldHotels, Best Western Hotels & Resorts и SureStay Hotels.
История создания Capitol HPS
До создания Capitol HPS, Capitol Management приняла решение о выходе на рынок гостеприимства. На первом этапе компания провела детальное исследование, чтобы определить, какие бренды уже работают в Грузии и какой тип отелей будет наиболее востребован для строительства. Одновременно, при содействии Cushman & Wakefield, было проведено исследование на национальном уровне, посвящённое анализу спроса, перспектив и потенциала развития в сфере туризма и гостеприимства.
В то время, когда в регионах наблюдался дефицит отелей, Capitol Management разработала стратегию, направленную на развитие туризма не только в Батуми и Тбилиси, но и в других регионах. Одной из проблем являлся тот факт, что международные бренды, присутствующие в Грузии, отказывались присваивать собственный бренд отелям с менее чем 100 номерами. Кроме того, они неизбежно требовали установления высоких стандартов, что не соответствовало объёму инвестиций в проекты на грузинском рынке.
В ответ на существующие вызовы, Capitol Management начала переговоры с известной мировой сетью BWH℠ Hotels о получении представительских прав для одного из их брендов. Вследствие быстрого темпа экономического развития Грузии, компания заинтересовалась туристическим потенциалом Best Western. Было достигнуто соглашение, и подписан первый договор о сотрудничестве, предусматривающий предоставление представительства сети Best Western в Грузии.
В результате партнерства бренд с 70-летней историей, представленный более чем в 100 странах мира, где сеть BWH℠ Hotels включает до 4700 отелей, появился и в Грузии. Постепенно его узнаваемость росла, и интерес к нему усиливался, поэтому в 2016 году Capitol Management приняла решение создать новую дочернюю компанию – Capitol HPS.
Capitol HPS сегодня
Совместно с представительством BWH℠ Hotels, Capitol HPS предлагает консультационные и брокерские услуги инвесторам, заинтересованным в туризме. Эти услуги включают управление отелями, куплю-продажу недвижимости, а также проектирование, строительство и оснащение различных объектов туристической инфраструктуры — отелей, ресторанов, баров и других объектов.
Кроме того, основная задача Capitol HPS в Грузии — расширение сети брендов, присоединяющихся к BWH Hotel Group. Благодаря успешной деятельности, по состоянию на март 2024 года, в сети уже насчитывается 8 отелей: 6 завершенных и 2 в стадии строительства. Компания получила 6 локаций в 4 регионах Грузии, из которых 4 являются курортными, а общее количество номеров составляет 441.
Проекты Capitol HPS:
• Best Western Tbilisi Art Hotel – первый контрактный проект в Грузии, расположенный в Сабуртало, Тбилиси. Он присоединился к сети в марте 2014 года;
• Best Western Kutaisi — первый брендированный отель как в Кутаиси, так и во всем регионе Имерети. Второй контрактный проект в Грузии — Best Western Kutaisi — присоединился к сети в марте 2017 года;
• Best Western Premier Batumi — первый отель в Аджарии и третий контрактный проект в Грузии, вошел в сеть в августе 2018 года;
• Best Western Тбилиси City Center — первый брендированный отель в Тбилиси, Ваке, и четвертый контрактный проект в Грузии, присоединился к сети в августе 2018 года;
• Best Western Gudauri — первый брендированный отель как в Гудаури, так и во всем регионе Мцхета-Мтианети. Best Western Gudauri — пятый проект, реализуемый по контракту в Грузии. Он присоединился к сети в декабре 2019 года;
• Worldhotels Likani — первый брендированный отель в регионе Самцхе-Джавахети и шестой контрактный проект в Грузии. В настоящее время ведется его строительство. Ожидается, что Wordhotel Lycian присоединится к сети весной 2025 года;
• Best Western Plus Batumi — второй брендированный отель в Аджарии и седьмой контрактный проект в Грузии, который был открыт в апреле 2024 года;
• Worldhotels Kobuleti — третий брендированный отель в Аджарии и восьмой контрактный проект для Грузии. Гостиница Wordhotel Kobuleti находится в стадии строительства и его включение в сеть запланировано на весну 2028 года.