Hotel Collection International Georgia
Hotel Collection International Georgia კაპიტოლ მენეჯმენტისა და სასტუმროების მართვის საერთაშორისო მულტიბრენდული ესპანური კომპანიის, Hotel Collection International-ის მიერ საქართველოში ერთობლივად დაფუძნებული კომპანიაა. HCI ევროპაში 20-ზე მეტ პროექტს მართავს, მათ შორის ისეთ ბრენდებს, როგორებიცაა Hilton, IHG, Wyndham, Meliá, Best Western და Accor.
Hotel Collection International Georgia-ს შექმნის ისტორია
Hotel Collection International Georgia-ს დაარსება კაპიტოლ მენეჯმენტის სტუმარმასპინძლობით დაინტერესებას უკავშირდება. ამ სფეროში საქმიანობის დაწყებამდე კომპანიამ დეტალურად შეისწავლა ბრენდები, რომლებიც საქართველოში ოპერირებდნენ და, ასევე, იმ სასტუმროების სპეციფიკა, რომელთა მშენებლობაც პერსპექტიული იქნებოდა. პარალელურად, Cushman and Wakefield-ის მიერ ჩატარებულმა კვლევამ ქვეყნის მასშტაბით ტურიზმისა და სტუმარმასპინძლობის სფეროებში არსებული მოთხოვნები და განვითარების პოტენციალი გამოავლინა.
თბილისისა და ბათუმის გარდა, იმ დროს საქართველოში სასტუმროების სიმცირე იყო. კაპიტოლ მენჯმენტმა კი შეიმუშავა გეგმა, რომელიც რეგიონებში ტურიზმის განვითარებას ისახავდა მიზნად. მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენდა ის ფაქტიც, რომ საერთაშორისო ბრენდები, რომლებიც ქვეყანაში ოპერირებდნენ, 100-ზე ნაკლები ნომრის მქონე სასტუმროებისთვის საკუთარი ბრენდის მინიჭებაზე უარს აცხადებდნენ. ამას გარდა, ისინი სავალდებულოდ ითხოვდნენ შესაბამისი მაღალი სტანდარტების დაწესებას, რაც საქართველოს ბაზართან პროექტების საინვესტიციო მოცულობას შეუთავსებელს ხდიდა. არსებული გამოწვევის პასუხად, კაპიტოლ მენეჯმენტმა მსოფლიოში ცნობილ სასტუმროების ქსელთან, BWH℠ Hotels-თან, მათი ერთ-ერთი ბრენდის წარმომადგენლობის მიღებაზე მოლაპარაკება დაიწყო.
2015 წელს კი, სტუმარმასპინლობის საინვესტიციო ფორუმზე, სასტუმროების მართვის საერთაშორისო მულტიბრენდული ესპანური კომპანიის, Hotel Collection International-ისა და კაპიტოლ მენეჯმენტის თანამშრომლობას ჩაეყარა საფუძველი. ქართული მხარისგან ქვეყნის პერსპექტივების შესახებ ინფორმაციის მიღების შემდეგ Hotel Collection International-ის წარმომადგენლები ერთკვირიანი ვიზიტით საქართველოს ეწვივნენ და ადგილობრივ ღირსშესანიშნაობებს, ტურისტულ ადგილებსა და სასტუმროებს გაეცნენ. ამ პერიოდში მათ შესაძლებლობა ჰქონდათ, ქვეყნის პოტენციალი HCI-ს სტანდარტებით შეეფასებინათ, რასაც 2016 წელს კაპიტოლ მენეჯმენტთან პარტნიორობის შეთანხმების გაფორმება და ერთობლივი კომპანიის, Hotel Collection International Georgia-ს დაფუძნება მოჰყვა.
Hotel Collection International Georgia-ს პროექტები და შედეგები
Hotel Collection International Georgia-ს მთავარი ამოცანაა, სასტუმროს მფლობელს სწორი პოზიციონირების შერჩევასა და ეფექტიან მართვაში დაეხმაროს. კომპანიის მიმდინარე და დასრულებული პროექტები თბილისსა და რეგიონებშია თავმოყრილი.
კაპიტოლ მენეჯმენტის მიერ მოზიდული ინვესტიციებით განხორციელებული და მიმდინარე პროექტები:
• ბესთ უესთერნ ქუთაისი (2016-2023 წლები, პროექტი ითვალისწინებდა სასტუმროს გახნისთვის მომზადებას, ტექნიკურ კონსულტაციას და შემდგომ მართვას);
• Four Points by Sheraton Bakuriani - ამჟამად პროექტი ინვესტორის მოძიების ეტაპზეა. განხორციელების შემთხვევაში, მის შემდგომ მართვას HCI Georgia უზრუნველყოფს;
• ჰოლიდეი ინ ექსპრეს თბილისი ავლაბარი (2023 წლიდან დღემდე, მათ შორის სასტუმროს გახსნისთვის მომზადება).
დამოუკიდებელი პროექტები:
• Holiday Inn Telavi (2018 -2023 წლები, მათ შორის სასტუმროს გახსნისთვის მომზადება);
• Georgia Palace Hotel (2018 წელს, დროებითი, სეზონური მართვა);
• Trademark Collection by Wyndham Grigoleti (2022 წელს, დროებითი, სეზონური მართვა);
• სასტუმრო მუზეუმი ორბელიანი (2023 წლიდან დღემდე);
• Resort type boutique hotel, Kakheti (გახსნის წინა კონსალტინგი და შემდგომი მართვა).
HCI-ს ოპერირების შედეგები
2017- 2023 წლებში ბესთ უესთერნ ქუთაისის მართვა წარმატებით მიმდინარეობდა. HCI-მ სასტუმროსთან თანამშრომლობა პოზიტიური შედეგებით დაასრულა:
• სტუმრის კმაყოფილების ინდექსი — 87.7%, ამ მაჩვენებლიდან განსაკუთრებული შეფასება მიიღო მომსახურებამ (87.9%) და სისუფთავემ (87.7%);
• 2022 წელს 9359 ნომერი დაიჯავშნა და სასტუმროს 15151 ვიზიტორი სტუმრობდა;
• 2017 წლიდან ბესთ უესთერნ ქუთაისი ტურიზმის სფეროში არაერთი საერთაშორისო და ადგილობრივი ჯილდოს მფლობელი გახდა;
• სასტუმრო გახდა საქართველოს ბანკისა და ტურიზმის ეროვნული დაჯილდოება Welcome to Georgia 2017 -ის გამარჯვებული, ნომინაციაში წლის ყველაზე სწრაფად მზარდი კომპანია საშუალო და მცირე ბიზნესის სეგმენტში;
• International Hospitality Awards 2019, ფინალისტი, საუკეთესო ბიზნეს ტიპის 4* სასტუმრო;
• International Hospitality Awards 2020, ფინალისტი, საუკეთესო პატარა ქალაქის სასტუმრო.
მნიშვნელოვანი წარმატება აქვს ჰოლიდეი ინნ ექსპრესს ავლაბარს, რომელიც 2023 წლის მარტიდან ოპერირებს. კერძოდ, მართვის პერიოდისა და შედეგების მიხედვით:
• 2023 წელთან შედარებით, 182%-იანი ზრდა წლიურ შემოსავალში (YTD);
• RevPar-ის ზრდა — 192%;
• სტუმრის კმაყოფილების ინდექსი 100-დან 96.67. ამ მაჩვენებლიდან სისუფთავის შეფასება 100-დან 100. სტუმრის კმაყოფილების ინდექსით, სასტუმრო ევროპის 271 ჰოლიდეი ინ ექსპრესს შორის მე-7 ადგილზეა. 2023 წელს ტურიზმის ეროვნულ დაჯილდოებაზე სასტუმრომ ფასისა და ხარისხის საუკეთესო სინთეზის კატეგორიაში საუკეთესო სასტუმროს ჯილდო მიიღო.
აქტიურად მიმდინარეობს მუშაობა დამოუკიდებელი პროექტების შედეგებზეც:
• სასტუმრო მუზეუმი ორბელიანი ოპერირების პირველ წელს ტურისტულ კომპანიებში დაპოზიციონირდა, რაც უპირველეს პრიორიტეტს წარმოადგენდა. დადებითი შედეგი განაპირობა ჯგუფებთან მუშაობით სასტუმროს სტაბილური დატვირთულობის უზრუნველყოფამ, რაც 2024 წლისთვის კიდევ უფრო გამოიკვეთა. მკვეთრადაა გაზრდილი როგორც სასტუმროს დატვირთულობა, ისე ნომრის საშუალო ფასი;
• 2024 წელს, ხელმისაწვდომი ოთახისთვის შემოსავლის (RevPAR) ზრდამ, 2023 წელთან შედარებით, 11% შეადგინა, რაც ჯამური შემოსავლის 22%-ია;
• 2024 წლის მაისის (ყველაზე აქტიური პერიოდის) შედეგები: RevPAR-ის ზრდა — 32%, ჯამური შემოსავლის ზრდა — 47.7%.
3-წლიანი შესვენების შემდეგ HCI-მ სასტუმროში მდებარე რესტორნის, “სირაჯხანას” მუშაობა განაახლა. კომპანიის მიერ ობიექტზე დაინერგა საოპერაციო სტანდარტები, გადამზადდა გუნდი. მოხდა ორგანიზაციული სტრუქტურის ოპტიმიზაცია, მათ შორის საკადრო პოლიტიკის მიმართულებით.
• სტუმრის კმაყოფილების ინდექსი გაიზარდა 0.7%-ით;
• კმაყოფილი შეფასებების რაოდენობის ინდექსი გაუმჯობესდა 4.5%-ით.
დამოუკიდებელი პროექტების ნაწილთან, მათ შორის, თელავის, გრიგოლეთისა და ჯორჯია პალასის მენეჯმენტთან თანამშრომლობა, მართვის განსხვავებული ხედვების გამო, დასრულდა.
სამომავლო გეგმები
Hotel Collection International Georgia კახეთში 60-ნომრიანი ბუტიკური სასტუმროს გახსნისთვის ემზადება. გახსნის სავარაუდო თარიღი 2025 წელია.

Hotel Collection International Georgia — это совместная компания, основанная в Грузии Capitol Management и международной мультибрендовой испанской компанией по управлению отелями Hotel Collection International. HCI управляет более чем 20 проектами по всей Европе, включая такие всемирно известные бренды, как Hilton, IHG, Wyndham, Meliá, Best Western и Accor.
История создания Hotel Collection International Georgia
Основание Hotel Collection International Georgia напрямую связано с интересом Capitol Management к сфере гостеприимства. До начала деятельности в этом направлении компания провела тщательное исследование гостиничных брендов, представленных в Грузии, а также изучила специфику отелей, строительство которых считалось перспективным. Параллельно с этим компания Cushman and Wakefield провела исследование, которое выявило текущие потребности и потенциал роста туристической и гостиничной индустрии по всей стране.
За пределами Тбилиси и Батуми ощущался серьёзный дефицит гостиничной инфраструктуры. В ответ на это Capitol Management разработала стратегию, направленную на развитие туризма в регионах. Одной из основных трудностей являлось то, что международные гостиничные бренды отказывались предоставлять франшизу объектам с количеством номеров менее 100. Кроме того, они предъявляли обязательные высокие стандарты, что делало инвестиционные объёмы проектов несовместимыми с грузинским рынком. Для преодоления этих вызовов Capitol Management начала переговоры с международной гостиничной сетью BWH℠ Hotels о возможности представления одного из её брендов в Грузии.
В 2015 году на инвестиционном форуме в сфере гостеприимства было положено начало сотрудничеству между Hotel Collection International и Capitol Management. После получения информации о туристическом потенциале Грузии представители HCI посетили страну с недельным визитом, в ходе которого ознакомились с её достопримечательностями, туристическими направлениями и гостиничными объектами. Это позволило оценить потенциал рынка в соответствии со стандартами HCI. В результате в 2016 году было подписано партнёрское соглашение и основана совместная компания — Hotel Collection International Georgia.
Проекты и результаты HCI
Основная задача Hotel Collection International Georgia — помогать владельцам гостиниц с выбором правильной стратегии позиционирования и обеспечением эффективного управления. Текущие и завершённые проекты компании сосредоточены как в Тбилиси, так и в различных регионах страны.
Проекты, реализованные и находящиеся в процессе реализации с привлечением инвестиций от Capitol Management
• Best Western Kutaisi (2016-2023 - подготовка к открытию, технический консалтинг и последующее управление);
• Four Points by Sheraton Bakuriani - проект находится на стадии привлечения инвестора. В случае реализации управление возьмёт на себя HCI Georgia;
• Holiday Inn Express Tbilisi Avlabari (с 2023 года по настоящее время, включая подготовку к открытию отеля).
Независимые проекты:
• Holiday Inn Telavi (2018 -2023 - включая подготовку к открытию);
• Georgia Palace Hotel (2018 - временное, сезонное управление);
• Trademark Collection by Wyndham Grigoleti (2022 - временное, сезонное управление);
• Museum Orbeliani Hotel (с 2023 года по настоящее время);
• Resort type boutique hotel, Kakheti (консалтинг на этапе подготовки и последующее управление).
Результаты операционной деятельности HCI
С 2017 по 2023 год управление отелем Best Western Kutaisi осуществлялось успешно. Сотрудничество с гостиницей завершилось с положительными результатами:
• Индекс удовлетворённости гостей составил 87,7%, при этом особенно высоко были оценены обслуживание (87,9%) и чистота (87.7%);
• В 2022 году было забронировано 9 359 номеров, а отель принял 15 151 посетителя;;
• С 2017 года отель стал лауреатом множества международных и местных премий в сфере туризма;
• Победитель премии Welcome to Georgia 2017 (в номинации «Самая быстрорастущая компания в сегменте малого и среднего бизнеса»);
• Финалист International Hospitality Awards 2019, в категории «Лучший 4-звёздочный отель бизнес-класса»;
• Финалист International Hospitality Awards 2020, в категории «Лучший отель в малом городе».
Значительные достижения Holiday Inn Express Avlabari - Отель Holiday Inn Express Avlabari начал работу в марте 2023 года и уже продемонстрировал впечатляющие результаты:
• Годовой доход увеличился на 182% по сравнению с предыдущим периодом (YTD);
• Показатель RevPAR (доход на доступный номер) вырос на 192%.
• Индекс удовлетворённости гостей составил 96,67 из 100, при этом оценка чистоты достигла 100 из 100. По уровню удовлетворённости клиентов отель занял 7-е место среди 271 гостиницы Holiday Inn Express в Европе. В 2023 году на Национальной туристической премии отель был признан лучшим в категории «Оптимальное соотношение цены и качества».
Активно продолжается работа и по независимым проектам:
• Museum Orbeliani Hotel уже в первый год своей деятельности смог зарекомендовать себя среди туристических агентств, что и являлось основной задачей. Успешная работа с туристическими группами обеспечила стабильную загрузку отеля, что особенно отчётливо проявилось в 2024 году. Существенно увеличились как уровень заполняемости, так и средняя цена номера;
• Рост выручки на доступный номер (RevPAR) в 2024 году по сравнению с 2023 годом составил 11%, что составляет 22% от общей выручки;
• Результаты за май 2024 года (наиболее активный период): рост RevPAR — 32%, рост общей выручки — 47,7%.
После 3-летнего перерыва HCI возобновила работу ресторана «Сираджхана», расположенного в отеле. Компания внедрила операционные стандарты, провела переобучение команды и оптимизировала организационную структуру, включая кадровую политику.
• Индекс удовлетворённости гостей вырос на 0.7%;
• Индекс положительных отзывов улучшился на 4.5%.
Сотрудничество по ряду независимых проектов, включая отели в Телави, Григолети и Georgia Palace Hotel, было завершено по причине различий в подходах к управлению.
Планы на будущее
Hotel Collection International Georgia готовится к открытию бутик-отеля на 60 номеров в Кахетии. Предполагаемая дата открытия — 2025 год. Одновременно продолжаются переговоры по новым региональным проектам.